Baťák pozpátku

21.07.2020

Baťák pozpátku

Reportáž Televize Slovácko
(soukromý archiv)

zdroj: TVS


Souhrnná zpráva obchodního cestujícího – zástupce firmy Laurin & Klement

Akce úspěšná – pan prezident T. G. Masaryk objednal dva kusy motokola Laurin & Klement s lhůtou dodání do 30-ti dnů a místem předání na nádvoří Pražského hradu.

Pan president byl příjemně překvapen precizností zpracování motokola L&K a nadšen maximální cestovní rychlostí 34 kilometrů za hodinu. Správně podotkl, že více jak dvojnásobnou rychlost koně do dnešních dnů prozatím žádný samohyb nepřekonal. Vyslovil však také obavu ohledně vlivu proudící masy vzduchu na zvukovody hlavy řiditelovy při takto vysoké rychlosti. Panu presidentovi tedy byly v doplňkovém prodeji nabídnuty dvě sady Zvukovodchraněk ZCH23, usměrňujících proud vzduchu na odtokových hranách ušních boldců navržených velikánem světové vědy a vynálezcem J. Cimrmanem.

Debata se rozdmýchala i nad Cimrmanovou nedokončenou technickou skicou jakési skořápky s třetím kolem variabilně doplňující motokolo L&K. Pan president vyslovil myšlenku, že by se mohlo jednat o mutaci pojízdné prodejny pro motokola, zatímco zástupce veslařské obce usilovně držel myšlenku nouzového nocoviště pro vícedenního cestovatele. Bude nutné vyčkat odpovědi J. Cimrmana na spěšnou depeši odeslanou na Honolulu, kde se velikán českého národa účastní, na pozvání vědeckých kolegů Dr. Uku a Ing. Leleho, sympózia zaměřeného na hypotetické možnosti redukce rozměrů hudebních nástrojů s ohledem na nedostatek přírodních zdrojů.