Bersa Thunder .22 Long Rifle

Bersa Thunder .22 Long Rifle

V ČR málo známá, ovšem ve světě hojně používaná pistole Bersa Thunder .22 Long Rifle. Jde o velice malou zbraň, která je „jak dělaná“ pro skryté nošení pro účely ochrany zdraví, života a majetku. Zaujme neuvěřitelně nízkou cenou (4.600 Kč) a vynikající spolehlivostí střelby při současné schopnosti „pozřít“ střelivo téměř od všech výrobců.

Porovnání s Beretta M 92 FS

Většina dostupného střeliva střílí velmi spolehlivě:

 • Sellier&Bellot Standard – spolehlivé, ale hodně zanáší hlaveň
 • Winchester HV HP – průměrně spolehlivé
 • Remington .22 HV FMJ – naprosto spolehlivé

     

Pokud si tuto pistoli pořídíte a budete na ni shánět opaskové pouzdro, pak doporučuji nylonové pouzdro od firmy DASTA 204-2 pro pistoli ČZ 82/83. POZOR – někteří prodejci této zbraně doporučují k dané pistoli pouzdro pro pistoli ČZ 50/70, ale do tohoto pouzdra se pistole nevleze! Pokud budete shánět opaskové pouzdro na druhý zásobník pak mohu doporučit nylonové pouzdro DASTA 255-2.

První zkušební střelba

Terč vzdálen 25 metrů

Vystřeleno celkem 107 kusů nábojů ráže .22 LR od českého výrobce Sellier&Bellot. Došlo k jednomu vzpříčení nápoje v nábojové komoře. Jinak je střelba z této zbraně velice příjemná.


 …..

5 komentářů: Bersa Thunder .22 Long Rifle

 1. Peter napsal:

  Dobry den, gratuluju ke skvele zbrani. Osobne o ni uvazuju jako vymenu za Berettu 71, mohl bych Vas poprosit o detajly ohledne chodu spouste, delce resetu atd?
  dekuji

  • admin napsal:

   Dobrý den,
   detaily chodu spouště Vám rád sdělím, ale až po další návštěvě střelnice. Hned první střelba po zakoupení byla hodně příjemná a i spoušť jako by byla vyladěná přesně na mé potřeby, takže jsem se na detaily nepotřeboval nikdy soustředit. Když se zamyslím takto od stolu, tak bych řekl, že chod spouště je velmi plynulý s přiměřeným odporem spouště a určitě i s krátkým resetem. Je to totiž pravý opak spouště, jako má colt M4 CQB. U něj mi vadí tuhost spouště a potřeba poměrně velké síly v poslední fázi stisku kohoutku. U této zbraně jsem spoušťový mechanismus „rozložil na atomy“ ale bohužel nenašel žádný způsob jak chod spouště zjemnit. Nepomohlo ani řádné vyleštění hran a ploch spouště a kladívka. Tato zbraň má i poměrně dlouhý reset spouště, takže střelba není tak rychlá. Takto narychlo, při vybavení si rozdílu u těchto dvou malorážek, bych řekl, že Bersa má plynulý chod spouště s (pro mě) přiměřeným odporem spouště a krátkým resetem, takže umožňuje pohodlnou a rychlou střelbu. Vše je hrozně subjektivní a nerad bych Vám poradil špatně. Osobně mi Bersa hodně vyhovuje a jsem s ní maximálně spokojený. Pěkný den. -JH-

 2. ren napsal:

  Dobrý den,
  díky za pěknou recenzi, i díky ní jsem se stal majitelem jeté Bersy Thunder 22 LR. Když jsem ji vzal poprvé na střelnici (tak jak jsem ji koupil), byla to ze začátku katastrofa. Prvních cca 10 ran co rána, to problém, nepřebito, skříplá nábojnice v okénku atp. Druhá návštěva střelnice po rozebrání a důkladném vyčištění a namazání už byla lepší, problémy maximálně s prvními třemi výstřely, pak už cca 150 ran SB Standard bez jediného problému. A tak je to dodnes, první 1-3 rány jsou problém, pak hladký chod. Pokouším se zjistit proč a jediné co mě napadá je, že tyto Bersy všeobecně mají podle informací na netu radši HV střelivo z důvodu těžšího ocelového závěru a tvrdší vratné pružiny, takže teoreticky by při prvních výstřelech se střelivem SB Standard mohla dělat problém „odpočatá“ vratná pružina. Zkusím koupit krabičku SB HV a vyzkouším. Jinak pro případné skryté nosení a sebeobranu by za současného stavu byla pistole nepoužitelná. Vám střílí SB Standard od první rány bez problémů? S pozdravem RW

  • admin napsal:

   Dobrý den,
   Vámi popisované problémy s Bersou opravdu neznám. Ta moje střílí od první rány dobře. Jediný problém, který by znemožnil použití Bersy pro sebeobranu, se mi objevil u střeliva. A to ten, že pokud jsem nosil Bersu cca měsíc za pasem a nestřílel, tak po příchodu na střelnici řada nábojů (ze zásobníku) selhala. Jednalo se o náboje SB standart a Remington. Jak jsem zjistil, tak do sebe absorbovaly vzdušnou vlhkost. Je to sice trochu úsměvné, ale řeším to tak, že po měsíci střídám zásobníky – z pistole do trezoru a z trezoru do pistole. Od té doby se problém neobjevil. Co se ovšem týká malorážkového střeliva pro Bersu, tak již nějaký čas doporučuji pouze Winchester s opláštěnou kulkou. Přijdou mi nejspolehlivější, dosahuji s nimi nejlepší přesnost a přirozeně nešpiní hlaveň. U dlouhé malorážky jsem problém se silným zanášením hlavně neměl, což u Bersy říci nemohu. Jsou to ovšem pouze moje subjektivní postřehy. S pozdravem JH.

 3. Jan Zelinka napsal:

  Dobrý den,
  podobný problém jsem měl u Berrety 72, vzal jsem ruční brusku Parside a náběhovou plošku do hlavně jsem pečlivě vyleštil,rovněž tak i přední (výběhovou) hranu u zásobníku a od té doby nemám žádný problém. Ty první tři náboje mohou mít také problém s malým probráním v přední části zásobníku o který náboj zakopne, posune se výše a lidově řečeno se zasekne, probroušení je třeba udělat velmi opatrně a jen zkusmo o nepatrnou část.
  Přeji hezký den!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..