Elektrokolo

12.06.2020

Testování elektrokola „Skládací elektrokolo Fold 1.1 Power – BB“ MTF – Mountfield s baterií SAMSUNG s kapacitou 16 Ah

 1. trasa = 6 km bez plynu a s nejnižším stupněm asistence
 2. trasa = 4,7 km, plyn 100%
 3. trasa = 2,082 km, plyn 100%, 10 opakování = 20,82 km
 4. trasa = 0,865 km návrat na prodejnu, ovšem mínus 0,571 km nedokončený 10-tý okruh trasy 3. Takže 0,294 km.

Celkem ujeto 6 km s nejnižším stupněm asistence + 25,814 km s plynem na 100%. Váha cyklisty = 100 kg. Spotřebovány 3/5 kapacity baterie. Prvních 6 km s prvním stupněm asistence můžeme rychle (s určitou mírou nepřesnosti) převést na 1,2 km s plynem na 100 % (6 km, lomeno 5). Ve výsledku pak dostaneme, že na 3/5 baterie bylo možné ujet při 100%-ním plynu cca 27 km (1,2+4,7+20,82+0,294). Na plnou kapacitu baterie by pak měl 100 kilogramový cyklista ujet 45 km (27 km / 3 * 5).

Mountfield uvádí pro baterii s výkonem 16 Ah dojezd až 130 km. Nutno podotknout, že hodně záleží na výškovém profilu dráhy. Osobně jsem pro 10-ti násobné opakování vybral okruh s 11-ti metrovým převýšením a následným 11-ti metrovým poklesem. Převýšení bylo docela strmé a motor mě pokaždé vyvezl až na vrchol. Nutno říct, že téměř na pádové rychlosti.

Nosnost kola Mountfield uvádí 120 kg, což se mi osobně zdá nereálné. Při mé hmotnosti 100 kg byla jízda po dlažebních kostkách hodně nepohodlná, přičemž přejezd poklopu kanálu, či nájezdového obrubníku byl vždy spojen s propružením přední vidlice až na doraz, který se ohlásil typickým zvukem nárazu dorazu. Toto kolo je však v kategorii „městských kol“, takže to bude zřejmě v pořádku. Na druhou stranu jsem jezdil jen ve městě a ta jsou přeci plná kanálových propustí a nerovností. S tím by měl výrobce rozhodně počítat.

Řazení Shimano se 7-mi stupni není rozhodně pro toto kolo vhodně zvolené. I na nejtěžší převod bez asistence motoru šlapete velice lehce a nohy Vám bez zátěže běhají jak písty spalovacího motoru při 5 tisících otáčkách (moje výška = 178 cm). Na vině bude přední ozubený talíř, který má nesmyslně malý průměr. I s prvním stupněm asistence jsem chtěl kolo po prvních stovkách metrů prostě zahodit. Při domontování akcelerátoru se situace diametrálně změnila. Při dojezdu ke křižovatce jsem si vždy podřadil na 5-tý rychlostní stupeň, na který se krásně bez námahy rozjedete. Po rozjetí jsem si přehodil rovnou na nejtěžší 7-mý stupeň, když jsem si chtěl trochu prošlápnout nohy. Jinak jsem ale pokračoval na plný plyn.

U elektrických skládaček s nízkým nášlapem se často upozorňuje na možnost kontaktu šlapátka v zatáčce s vozovkou, což by mohlo skončit i pádem. Byl jsem tedy ostražitý, ale opravdu jsem se do takové situace nedostal.

Sedadlo se zdá být pohodlné, ale musím se přiznat, že po cca 32 km mi slovy Petra Bezruče „svaly v železo ztuhly“.

Můj osobní závěr:

Po prvotním zklamání z provozu bez akcelerátoru jsem po jeho následném domontování začal mít kolo s každým ujetým kilometrem raději a raději. Myslím, že odpružená podsedlovka a širší pláště by mohly komfortu jízdy výrazně prospět. Dojezd cca 45 km  (při jízdě pouze na motor a při plně nabité baterii) zcela odpovídá mému očekávání. Aby toto hodnocení nebylo pouze mým osobním hodnocením a získalo na vyšší objektivitě, bude nutné otestovat srovnatelný konkurenční výrobek a provést porovnání.

V každém případě velice děkuji pracovníkovi Mountfieldu Hodonín, panu Adamovi, za velmi vstřícný, ochotný a trpělivý přístup k zákazníkovi mého typu, který rozhodně nepatří do skupiny „nenáročný“ 🙂 

-JH-


Elektrokolo EasyBike FOLD od společnosti Auto Kelly (24.990 Kč)

Plusy:

 • velmi pohodlné kolo
 • odpružená podsedlovka
 • odpružená přední vidlice, která určitě odpovídá maximálnímu celkovému zatížení kola 125 kg. Při testovací jízdě jsem ani jednou nepropružil až na dorazy tlumičů.
 • širší pláště, které neskutečně zvedají komfort jízdy na nerovnostech, kterých je na našich komunikacích víc než dost. Jízda po dlažebních kostkách také bez problému. Širší pneu sice mají větší valivý odpor a tím i kolo nebude mít takový dojezd, ale kdo by chtěl jet maratón na rozdrncané koze 🙂
 • zadní kotoučová brzda (mechanická). Nejsem si jist zda se jedná o výhodu.
 • pevný a stabilní stojan umístěný v těžišti kola
 • výškově nastavitelná řidítka (toto u skládačky od Mountfieldu nelze)
 • display Das-Kit C6 – možnost variabilního nastavení mnoha parametrů – viz níže
 • velmi pěkný vzhled kola

Mínusy:

 • malá kapacita s kolem dodávané baterie s kapacitou 11Ah
 • kolo si nelze rovnou objednat s doplňkovou baterií 13Ah
 • celkově špatná komunikace v rámci společnosti Auto Kelly. Obsluha na prodejnách nemá dostatečné informace o prodávaném sortimentu. Protichůdné informace obsluhy od informací na webu společnosti. Když chcete sehnat kontakt na osobu, která v Auto Kelly (AK) zastřešuje např. oblast servisu elektrokol, tak musíte nakontaktovat externí servisní středisko (většinou smluvní partner) a až od něj se dovědět požadovaný kontakt. Nechápu tuto uzavřenost. Když máte tedy na kole nějakou závadu, tak jdete na prodejnu AK, tam Vás odkáží na nějaký nejbližší servisní středisko u jiné společnosti a v jiné obci. Ta umí řešit nejběžnější potíže (které si většinou zručný člověk umí opravit sám). Pokud si servis neví rady, tak telefonicky žádá radu u oné „nedostupné“ osoby v AK. Když se to nevyřeší ani po telefonu, tak se kolo odesílá do Prahy do servisního střediska AK. Tento fakt je pro zákazníka opravdu velmi nepříjemný a od potenciální nákupu odrazující.

Plusy nakonec převýšily mínusy a tak k dnešnímu dni vlastníme se ženou tyto dva krasavce:

Při nákupu prvního kola mě mile překvapil slevový kupón na nákup dalšího zboží v hodnotě 4.997 Kč. Ten jsem uplatnil při nákupu druhého kola, za který jsem obdržel další slevový kupón, ale tentokrát v hodnotě 4.051 Kč. A protože již nákup dalšího zboží (v minimální hodnotě 20.300 Kč) neplánuji, tak tento kupón nabízím k prodeji za 3.000 Kč. Mít slevu 1.051 de facto za nic není určitě špatné 🙂 Pokud budete mít zájem, tak mě můžete kontaktovat na mail: jaromir.hybner@gmail.com


Informace k LCD displeji Das-Kid C6:

 • Vstup do nastavení – současný stisk tlačítka „+“ a „-„
 • Heslo do menu: 0512, 1919, 8007, 8018, 8088,8306
 • Některé verze displejů pro vstup do nastavení využívají dlouhý stisk tlačítka SET (i 15 vteřin)
 • nebo dvojnásobný rychlý klik na tlačítko POWER
 • nebo stisk tlačítka SET a za jeho stálého držení stisknout tlačítko „+“ na cca 6 sekund)
 • Další možnosti, návody a fígle nejdete třeba na stránce elektrokolista.cz
 • UPOZORNĚNÍ: tyto operace, které mohou vést ke ztrátě záruky, či k porušování platných předpisů, uživatel provádí ZÁSADNĚ NA VLASTNÍ ODPOVĚDNOST.

Vstup do nabídky LCD Das-Kit C7 (PIN 8018)

Vstup do nabídky LCD Das-Kit C7 )PIN 8306)

Vstup do nabídky LCD Das-Kit C7 )PIN 8088)

Vstup do nabídky LCD C6E (stisk SET a k tomu se zpožděním stisk tlačítka „+“ na cca 5 vteřin)

Vstup do nabídky LCD C6 (stisk SET na cca 15 vteřin)

Vstup do nabídky LCD C618 (rychlý dvojnásobný stisk tlačítka „i“)


Mohlo by se hodit: