Opakovací brokovnice Fabarm

Opakovací brokovnice Fabarm Martial Ultrashort 14″ ráže 12/76 (13.500 Kč). brokovnice s pistolovou rukojetí měří přesně 600 mm, takže je možno pořídit si tuto krasavici pro účely ochrany zdraví, života a majetku pro držitele zbrojního průkazu skupiny „E“. Je tedy možné její skryté nošení.

Pistolová rukojeť je nahrazena sklopnou pažbou od tureckého výrobce Hatsan za 950 Kč. Inspiraci k této přestavbě jsem čerpal od uživatele Accord na portálu strelectvi.cz.

Návod na výměnu pažby:

Montáž je jednoduchá – vůbec se nemusíte ničeho bát. Originál pistolová pažbička je k Fabarmce přišroubována šroubem M10 s kulatou hlavou s plochým zářezem. Když si koupíte sklopku od Hatsanu tak zjistíte, že je k ní přiložen šroub M8 s imbusovou hlavou, a že je i v pažbě samotné odpovídající díra na šroub. Je tedy třeba:

 1. bez strachu a bázně vzít vrtačku a zvětšit otvor ve sklopné pažbě desítkou vrtákem
 2. koupit šroub M10 odpovídající délky s šestihrannou hlavou. Nemá smysl kupovat šroub M10 s imbusovou hlavou. Ten má hlavu stejně tak tlustou, že se do sklopky „nezapustí“. Lepší je na stolní brusce zbrousit šestihrannou hlavu do kulata na odpovídající průměr a následně do této hlavy pilkou na železo vyřezat plochou drážku na šroubovák
 3. na zbroušený šroub aplikujeme BRYNÝR NA ZBRANĚ – živý ocelový povrch šroubu zreaguje, zčerná a tudíž dále nepracuje (nekoroduje)
 4. nyní je potřeba ještě lehce – opravdu jen drobně „zabrat“ vnitřní otvor ve sklopce. Myslím otvor, do kterého zasedne ocelový trn těla fabarmky, na který se sklopná pažba při šroubování nasune. Má za úkol pažbu směrově fixovat. Prostě do akuvrtačky dáme desítku vrták, a krouživými pohyby jakoby „vyfrézujeme“ vnitřní strany. otvoru v pažbě. Možná, že tento krok nemusíte ani dělat. Když začnete sklopku šroubovat na zbraň, tak se pažba postupně přibližuje k tělu zbraně, a až dojde k trnu, tak se na něj začne „nabodávat“ a trn si pažbu trošičku roztáhne do strany. Myslím, že to tak má být, protože vše vypadá naprosto přirozeně a při postupném dotahování pak pažba najede na celý trn a přirazí se k tělu zbraně. Zkrátka sedne, „jako prdel na hrnec“. Já jsem ji ale trošičku „vyfrézoval“ – měl jsem lepší pocit, že jde celý proces více hladce (někde jsem i četl, že se to má udělat).

Co se týká obav s uzávěrem, tak to je opravdu hloupost. Pokud si nekoupít nesmyslně dlouhý šroub M10, který budete šroubovat hluboko do těla zbraně, tak se nemůže nic stát. Proč taky. Když odšroubujete originální pistolovou rukojeť, tak zjistíte, že šroub trčí cca 1,5 cm. To je délka, která de facto leze dovnitř zbraně. Takže když si pořídíte nový šroub M10 na sklopku, zbrousíte ho, aby se Vám zasunula hlava šroubu do připraveného zahloubení, tak zjistíte, kolik Vám šroub trčí na druhé straně. Snadno zařežete jeho délku tak, aby Vám též vyčuhoval jen 1,5 cm a tělu zbraně a jejím „vnitřnostem“ je pak úplně jedno, co je na druhé straně šroubu. Je to opravdu v pohodě.

Jediné co mě na dané sklopce Vadí je to, že se opravdu nezapře, že je z Turecka. Přestože mi přišla od prodejce řádně zabalena v originál obalu od výrobce – v bublinkové fólii, tak měla na pár místech otlučenou barvu. To Brynýrem na zbraně nespravíte. Černění na zbraně v tomto případě nefunguje. Musíte si místa prostě natřít barvou. Také jsem velmi brzy hodil do pryč onen plastový držák na pět brokových nábojů. Má hnusně ostré hrany, což školilo nejen pouzdru na zbraň, ale podařilo se mi párkrát se škrábnout. Řekl bych, že bez tohoto doplňku je pažba dokonce hezčí. Tento plastový prvek je ke kovové části normálně nacvaknutý, takže se dá sundat.

Přes popsané neduhy sklopky od Hatsanu bych ji za jinou nevyměnil. Boční sklopku nechci a pevná pažba udělá z krátké zbraně dlouhou, což také nechci. Navíc se mi tvarově opravdu líbí.


…..

6 komentářů: Opakovací brokovnice Fabarm

 1. Petr Mlejnek napsal:

  je možné k tomuto typu dokoupit mířidla něco jako má fabarm pistola, jsem laik, tato zbraň se sklopnou pažbou se mi velmi líbí,
  děkuji

  • admin napsal:

   Dobrý den,
   upřímně řečeno – otázkou jiných mířidel jsem se u této brokovnice nikdy nezabýval. V podstatě z ní nikdy nestřílím jednotnými střelami (slug) a u hromadných je to tak trochu jedno. Takže bohužel Vám neporadím. Pěkný den -JH-

 2. Petr napsal:

  Ahoj mám čínskou kopii remington 870 a chtěl bych zkusit tuto pazbu je za rozumne peníze mate nějakou adresu odkud objednat? Díky Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..