Renovace kamen ORIENT

Další projekt nejen pro radost, na kterém se dá pracovat za dlouhých zimních večerů. Nejde však jen o estetickou záležitost. Nejen ostřílení preppers chápou, že je dobré mít připraveny záložní zdroje pro případ mimořádných situací. Tato kamna jsou dokonalým skvostem s vysokou potenciální užitnou hodnotou.

Jednotlivé fáze renovace budou náročné nejen na čas:

  1. očištění od rzi
  2. poniklování ozdobného ornamentu
  3. oprava poškozeného smaltu
  4. konzervace očištěného povrchu
  5. renovace slídové výplně dvířek

Vrtačka, ocelové kartáčky do vrtačky a hodiny dřiny a spolykaného prachu. K likvidaci rzi v těžko dostupných místech lze použít kyselinu fosforečnou. Dle internetového zdroje je optimální koncentrace kyseliny 30%. Při zahřátí lázně na 40°C pak postačuje i 15%-ní koncentrace. Já mám k dispozici kyselinu v 75%-ní koncentraci, takže by měl být proces poněkud rychlejší. Jen pro jistotu uvedu důležité upozornění pro snižování koncentrace kyselin. Vždy je nutno kyselinu lít do vody a nikoli obráceně! Hrozí vážné problémy včetně exploze. K maximalizaci účinnosti kyseliny fosforečné pro odstranění rzi lze doporučit následující postup. Kov se rzí ponořit do kyseliny fosforečné a následně jej opláchnout (zalít) vřelou vodou z rychlovarné konvice.


V domácích podmínkách lze poměrně snadno realizovat tzv. chemické niklování. Společnost GES má v nabídce Niklovací lázeň NI 1 pro bezproudé niklování za 129 Kč. Zmíněný přípravek je určen pro přípravu 1 litru niklovací lázně. Tu je třeba nalít do nekovové varné nádoby (smaltovaný hrnec, varné sklo) a při teplotě cca 90-95 °C vařit cca 3 hodiny. Delší čas vaření = širší vrstva niklu. Zajímavý zdroj informací pro galvanické pokovování. S výsledkem jsem nebyl příliš spokojený. Podařilo se mi zajistit galvanické poniklování ornamentu. Výsledek ve fotogalerii. (Galvanické chromování nedopadlo nejlépe, protože povrch hodně starého kovu již byl nesourodý a pórovitý).


Smalt v tubě (94 Kč) a užitečné rady.


Ideálním prostředkem ke konzervaci od rzi očištěných ploch je, dle pořadu Rady ptáka loskutáka, směs terpentýnu (59 Kč), grafitového prášku (81 Kč), černého krému na boty (70 Kč) a sazí. Očištěná místa přetřeme touto směsí a jednou pro vždy udržujeme kartáčem na boty. Smaltový povrch lze výrazně oživit nánosem silikonového oleje (89 Kč).


E-shop se slídou (2,50 Kč/cm2).


Proces renovace v obrázcích: