Jako dítě jsem měl sen, že si jednou pořídím vrtulník na dálkové ovládání. Tento sen jsem si před pár týdny splnil. Ani náhodou jsem netušil, na jaký problém narazím. Pro mě to byl problém naprosto nový, avšak velmi brzy jsem zjistil, že tento problém řeší řada modelářů na mnoha diskuzních fórech, a že se jedná o jednu ze záhad mezi nebem a IT technikou, které zdánlivě nemá řešení.
Protože ovládání dálkově řízených modelů letadel a vrtulníků je poměrně složité, je nanejvýš vhodné si tuto činnost natrénovat prostřednictvím tzv. RC leteckých simulátorů. Na internetu se dají některé simulátory stáhnout zcela zdarma. Patří mezi ně velmi jednoduchý FMS Simulátor, který si můžete stáhnout i z mého serveru zde. Archiv obsahuje i dynamickou knihovnu „d3drm.dll“, kterou je třeba nakopírovat do složky Windows/System32.
RC Deskpilot (domovská stránka) je mnohem propracovanější simulátor s realistickým prostředím. Navíc se do něj dá na internetu stáhnout (opět zdarma) řada modelů všelijakých létadel. Opět si jej můžete stáhnout z mého serveru zde. Archiv obsahuje i důležité rozhraní DirectX a složku s řadou modelů letadel včetně stručného popisu, jak je „vsunout“ do programu samotného.
Pomalu se dostáváme k záhadě samotné. Modely v leteckých simulátorech se ovládají stejnou vysílačkou, kterou se ovládají reálné modely samotné.
Vrtulník Walkera V200D02 & Vysílačka WK-2403 2.4GHzVysílačka se propojuje s počítačem prostřednictvím kabelu, respektive USB rozhraní. Zcela běžně prodejci RC modelů nabízejí k tomuto účelu tento kabel:
Kabel v době psaní příspěvku bylo možné pořídit nejlevněji za 523 Kč na tomto e-shopu. V tomto kabelu je však ukryto ono tajemství mezi Nebem a IT technikou. Tento kabel totiž někomu funguje a někomu nefunguje, a to bez ohledu na typ operačního systému Windows (XP, Vista, Win7 32bitů, Win7 64bitů). I já jsem si tento kabel pořídil a týden se trápil s tím, proč na mém služebním notebooku s Windows 7 32 bitů funguje bez problémů a na mém soukromém notebooku s Windows 7 64 bitů je připojení kabelu zakončeno hláškou: „ovladač zařízení se nepodařilo nainstalovat“. Ve vlastnostech zařízení pak objevíme hlášku: „zařízení se nedá spustit – chyba 10“.
Nyní uvedu pár chybných cest dle návodů z internetu, které nevedou k cíli, a které by pro Vás byly opravdu jen mrháním časem bez úspěchu.
1/ Nejede Vám kabel pod Windows 7 (ať už 32 či 64 bitový systém) – nainstalujte si Windows XP mode a kabel pojede, protože pod Windows XP jede většina software. NESMYSL. Ani pod jednou verzí Win7 v nainstalovaném Windows XP mode kabel nenainstaluje potřebný ovladač z windows update.
2/ Nejede Vám kabel pod Windows 7 64 bitů – přeinstalujte si Windows 7 na 32 bitovou verzi a je po problému. Není to pravda a je to věru neuvěřitelné. Přeinstaloval jsem svou 64 bitovou verzi Win7 na 32 bitou verzi a vez výsledku. Dokonce jsem přistoupil k poměrně drastickému kroku, kdy jsem ze služebního notebooku (Win7 32 bitů) zkopíroval z „Windows/System32/Drivers“ ovladače pro řízení tohoto kabelu (ApsHM86.sys, hidclass.sys, hidparse.sys, hidusb.sys) a na soukromém notebooku je prostřednictvím nabootované aplikace „Windows life“ narval a přepsal původní soubory v téže složce druhého notebooku.
Jedinou 100%ní variantou je pořídit si tento kabel od firmy HITEC za 459 Kč:
Tento kabel, přestože není určen pro vysílačky Walkera ani jiné mimo vysílačky HITEC, a přestože u něj výrobce ani nedeklaruje kompatibilitu s Win7, tak funguje naprosto spolehlivě na Win Xp, Win Vista, Win7 32 bitů i Win7 64 bitů. Jako bonus může být vnímána paradoxně nižší cena než u kabelu UB-001.
Pro kutily a šetřílky je zde návod na výrobu vlastního kabelu s náklady cca 30 Kč. Zde je pak postup jak windows donutit ke spolupráci s tímto kabelem. Zda vše funguje, jak je v článku uvedeno nemohu potvrdit, protože jsem to zatím nezkoušel. Ale zkusím a následně poreferuji.
Tak jsem včera večer pocítil touhu rozbít stereotyp a chopil se pájky společně s potřebnými komponenty na výrobu daného kabelu. Není to opravdu nic složitého a poměrně snadno se dají oba odpory vpájet do samotného konektoru:
Všechny součástky lze pořídit v prodejně RADIO – VIDEO pana Zálešáka v Hodoníně za cenu cca 60 Kč. Dále budeme potřebovat dva programy: ovladač PPJoy a SmartPropoPlus (odkazy jsem umístil na svůj server, aby stažení bylo jednodušší). Návod na instalaci samotnou naleznete pod odkazem uvedeným výše. K danému návodu uvedu jen jednu připomínku. U většiny notebooků nenalezneme zdířku Line-in pro daný konektor, ale opravdu jen, PRO PŘIPOJENÍ NEDOPORUČOVANÝ, vstup pro microfon. Tento případ se týká i mých dvou notebooků, a tak nezbylo než zkusit k danému účelu použít vstup pro microfon. Mohu s radostí sdělit, že s tímto připojením nejsou žádné problémy a zařízení funguje na jedničku (zatím testováno pro simulárot RC Deskpilot).
-JH-
Zdravim, potrebuji poradit…. shanim nejaky simulator rc vrtulniku a nevim jak nato? Co vse potrebuji abych si mohl zatrénovat v mem pc win7-64bitu? Mam vysílačku spektrum dx6i a vrtulnik minititan e 325 chtěl bych tu to vysílačku propoji s pc a naucit se letat… Můžete mi poradit? dikes..
Zdravím,
Jsem poněkud zaskočen Vašim dotazem na „nějaký simulátor“ – vždyť u mě na stránce uvádím hned 2 kousky. Ještě bych mohl doporučit simulátor Clear view, což je nejpropracovanější software – trenažér, se kterým jsem trénoval osobně. To je ovšem placený program. Zkuste googlit. Co se týká operačního systému win7 64 bitové verze, tak tento nemohu doporučit. Sám jsem s ním bojoval tak dlouho, až jsem se rozhodl jej přeinstalovat na 32 bitovou verzi. Zda Vaše vysílačka umožňuje „spolupráci“ s PC to nevím. Určitě to můžete vygooglit stejně tak, jako bych to nyní udělal já. Já jsem však první googlil a až pak kupoval vysílačku, což je myslím ten nejlepší způsob jak se vyhnout budoucím problémům. To ovšem nyní slyšet nepotřebujete (když už máte vysílačku). Tak nevím, zda jsem Vám pomohl, ale více pro Vás v tuto chvíli nemohu udělat.
Pěkný den
Jarda H.