Smart domácnost

16.04.2024

Důvod pro výrobu vlastního dveřního / okenního senzoru:

  • výdrž bezdrátového dveřního senzoru od sonoff na zigbee komunikaci není dostatečná
  • časté výměny knoflíkové baterie jsou ve výsledku otravné, časově náročné a nákladné
  • ESP32 s tasmotou je napájené ze sítě a je to čisté bez-cloudové řešení a bez závislosti na zigbee bráně
  • jazýčkový kontakt ovládaný magnetickým polem je neskutečně levné a jednoduché technické řešení

Potřebné díly:

Pokračování…


06.03.2024

PWM regulace pro vytěžování FV přebytků do TUV

Pokračování…


06.12.2023

Integrace 1F elektroměru SDM230 ModBus do Home assistenta:

Potřebné komponenty:

Pokračování…


POZOR – časově omezená nabídka smart spotřebičů – používané jen velmi krátkou dobu pro účely testů – zde


Uplynul nějaký čas, bylo vyzkoušeno mnoho smart výrobků a řešení, a tak si troufnu shrnout své dosavadní zkušenosti, které třeba někomu pomohou jít „přímou cestou k cíli“ bez zbytečných časových i finančních ztrát. Vše má doporučující charakter. Platí, že k cíli vždy vede více cest.

Výchozí podmínky a z nich vycházející řešení:

  • mám veřejnou IP adresu – snadný přístup do Home Assistenta „z venku“
  • 24/7 mi doma běží NB s wampserverem kvůli webovým prezentacím, takže se přímo nabízí instalace Home Assistenta do VirtualBoxu, čímž odpadá nutnost pořízení Raspberry.
  • routerboard Mikrotik
  • preferuji lokální – ne cloudové řešení – chci mít nad smart zařízeními naprostou kontrolu bez vlivu vzdálených serverů – umístěných bůh ví kde.

I. skupina používaných smart zařízení = zařízení s firmware TASMOTA

  • Smart zásuvky 220V vnitřní/vnější a žárovky kupuji s firmware Tasmota již od výroby. Dají se koupit na Aliexpressu, ale i na e-shopech v ČR za přijatelnou cenu.
  • Nebo kupuji wifi zařízení, která se dají flashnout Tasmotou. Venkovní zásuvka 220V Sonoff S55, Sonoff mini apod.
  • Zařízením s firmware Tasmota přiřadím na Mikrotiku pevnou adresu, na firewallu je přidám do skupiny bezpečných zařízení, které „můžou vše“ a tím je zajištěn jejich rychlý, bezpečný a spolehlivý provoz na síti.
  • Pro provoz smart zařízení s firmware Tasmota tedy není potřeba žádných mobilních aplikací (Aplikace Home Assistant samozřejmě nepočítám) jako je tomu u těch cloudových. To je pro mě hodně důležité.

II. skupina používaných smart zařízení = zigbee technologie

A to z několika důvodů:

  • Díky zigbee bráně od Sonoff, kterou jsem flashnul firmware Tasmota, k ní připojím de facto jakékoli jiné zigbee smart zařízení od jiných výrobců a NEPOTŘEBUJI jejich cloudovou aplikaci. Zařízení provozuji opět lokálně a NEZÁVISLE na třetích stranách.
  • Zigbee bezdrátová komunikace využívá topologii MESH. To znamená, že některá zigbee zařízení fungují jako zigbee router a umožňují těm „koncovým“ zigbee zařízením se k ním připojit. Fungují jako „rozšiřovače signálu“, takže vhodným rozmístěním zařízení pokryjete všechna místa Vašeho domu, dvoru, garáže silným signálem. Jako zigbee router pracují např. některé zigbee žárovky 220v, či zigbee zásuvky 220v.
  • Zigbee komunikace je proti wifi energeticky úspornější, takže zařízení napájená bateriemi jsou jako stvořená pro tento typ. Z těch doporučuji ta zařízení, která jsou napájená cenově dostupnými tužkovými bateriemi s větší kapacitou (oproti knoflíkovým). Proto používám PIR čidla REVOGI, teploměry REVOGI/Tuya, termostatické radiátorové hlavice HY368-Tuya. Používám ale i zařízení na knoflíkové baterie, jako jsou dveřní/okenní senzory Sonoff, Světelný senzor Mijia apod.

III. skupina používaných smart zařízení (v minimální míře) = wifi – cloudová a to proto, že v době nákupu pro ně nebyl dostupný firmware Tasmota, či nebyla nabízena v zigbee technologii

Poslední poznámka je k hlasovému ovládání. Mám ho velice rád a hodně ho využívám nejen k ovládání anglickými pokyny, ale také k hlasovým oznámením v češtině z různých automatizací v HA. Používám google mini a aplikaci Google Home (GH). I když někdo tvrdí, že je to bezpečnostní riziko, tak jsem GH umožnil ovládat HA (POZOR – Home Assistant musí běžet na zabezpečené doméně HTTPS! Možné řešení – Let’s Encrypt). Aplikace GH je propojena jen s Home Assistant a aplikací MyDlink (IP kamery). Mohu tedy pohodlně každé zařízení ovládat hlasem nebo spouštět „Routines“. Mobil mám přepnutý do ANJ, protože pro českou verzi aplikace GH nenabízí rovnocenné možnosti. V mobilu mám také spuštěného Google hlasového asistenta, což nejčastěji používám k hlasovému pokynu k otevření garážových vrat, když se blížím autem ku domovu (spuštění příslušné rutiny).

Cesta to nebyla jednoduchá – hodiny a dny hledání řešení miliónů problémů, ale stálo to za to 🙂 

Toť vše k 06.01.2022. Ať se Vám daří. – JH-


Vše od tohoto místa níže jsou cesty, kterými jsem před časem prošel, a to včetně informačních zdrojů


Vytvoření smart domácnosti není vůbec nic jednoduchého. Na trhu je mnoho výrobců smart zařízení, ale žádný z nich nevyrábí ucelenou řadu smart všeho. Někdo vyrábí smart žárovky, někdo smart IP kamery, někdo různá smart čidla, ať už kouřová, záplavová, světelná, či pohybová. Každý výrobce má i svou aplikaci pro ovládání smart zařízení. Jak ale zajistit, aby např. dveřní/okenní čidlo rozsvítilo smart žárovku v obýváku a změnilo ji barvu na červenou, signalizující neoprávněné vniknutí? Jak zajistit aby pohybové čidlo od výrobce NEDIS sepnulo smart zásuvku na 220V od firmy IMMAX, která napájí nějaký spotřebič, jenž se má spustit při akci?

Do cca dubna 2020 to bylo řešitelné, např. díky aplikaci IFTTT (If This Then That). Jenomže společnost TUYA, která „pohání“ dveřní/okenní senzor SMART LIFE se nedohodla se společností IFTTT a najednou byli všichni uživatelé takříkajíc nahraní. Existuje však náhradní řešení. Po několika měsících jsem našel řešení jak ke spolupráci donutit smart zařízení od NEDIS, IMMAX a SMART LIFE nebo iQtech (TUYA). Zatím se mi nepodařilo ke spolupráci donutit pouze smart žárovky WIZ.


No a v tomto bodu končí můj původní směr „chytré domácnosti“, protože jsem objevil program HOME ASSISTANT (HA), což je fantastický program pro ovládání Vaší chytré domácnosti.

Nebudu zde psát žádné úvody. Ty jsou krásně zpracované ve videích níže. Navíc pod každým videem mají jejich autoři užitečné odkazy a to i na psanou verzi obsahu videa, což je hodně užitečné (alespoň pro mě bylo).

Můj záměr je zde umístit seznam postřehů, či problémů a jejich řešení, se kterými jsem se potýkal. Samozřejmě čestně uvádím, že mi ve většině problémů pomohli pokročilejší uživatelé HA, kteří mají svůj FB profilsmarthomebastliriczsk„. Patří jim velké poděkování. Věřím, že by jim tyto stránky nevadily, protože mohou pomoci dalším nováčkům neklást stále znovu a znovu již zodpovězené dotazy. Dále tedy jen stručně v bodovém přehledu.


  • doporučená smart žárovka s paticí E27 barevná – YeeLight, model YLDP13YL (alza.cz). Samostatně funkční wifi zařízení, schopné pracovat na vnitřní síti bez vazby na vzdálené servery. Podpora hlasového Google asistenta. Návod na integraci je zde. POZOR – rozhodně nedoporučuji integraci „YeeLight“. Nejen, že měla problémy s přidáním entit, ale také žárovky často detekuje v off-line stavu, přičemž je nutné žárovky fyzickým vypínačem vypnout a zapnout, aby se znovu načetly. Problém s přidáním entit znamená, že integrace YeeLight sice žárovky najde, ale to je na nic, když ji nepřidá jako entitu. Entita je to, s čím HA prakticky pracuje (přepínače v Lovelace, automatizace apod.). Doporučuji je přidat pomocí integrace HomeKit, při které se nalezené yeelight žárovce rovnou zadá PÁROVACÍ KÓD, který je napsán přímo na žárovce. Tato integrace je stabilní, žárovky nepadají do off-line stavu a celkově je spojení stabilnější. Neprovádím žádné nastavení v HA v sekci FILE EDITOR a souboru /config/configuration.yaml. Co se týká bodobých světel (tedy patice GU10) tak je možné použít žárovky NEDIS (alza, OK elektro), které jsou určeny k ovládání mobilní applikací Smart Life. Jenže je lze integrovat také do mobilní aplikace TUYA a pro TUYA devices existuje v HA integrace stejného jména. Po přidání této integrace do HA a připojení se k účtu se žárovky hned objeví. Mám odzkoušeny i nejlevnější bodovky z e-bay, které fungují bezvadně.
  • Do HA je však možné integrovat i smart žárovky WIZ. Je to jen trochu komplikovanější, ale jde to dle tohoto návodu. Je třeba mít v HA integrován SSH terminál, který otevřeme a:
  • Pomocí příkazu „cd config“ vstoupíme z root do složky config.
  • Pomocí příkazu „cd custom_components“ vstoupíme do složky custom_components.
  • Zkopírujeme myší tento příkaz: „git clone https://github.com/sbidy/wiz_light„, přes pravé tlačítko myši vložíme do SSH Terminálu a zmáčkneme enter. Začnou se stahovat potřebné soubory.
  • Zkopírujeme myší tento příkaz: „mv wiz_light/custom_components/wiz_light/* wiz_light/„, vložíme do terminálu a zmáčkneme enter. Stažené soubory se přesunou na správná cílová umístění.
  • Zkontrolujeme konfiguraci a restartujeme Home Assistatnt.
  • Jako poslední krok přidáme naše WIZ žárovky do „configuration.yaml“ – syntaxe zde.
  • Poslední krok je opět kontrola konfigurace a restart HA. Poté již v entitách uvidíme žárovky WIZ.
  • AKTUALIZACE 24.09.2021 – došlo k přesunu WIZ integrace z HACS do HA. Takže je třeba si přidat vlastní vlastní „repository“ v HA–>HACS–>Integrace–>““ vpravo nahoře–>Vlastní repozitáře–> do okna vložit URL („https://github.com/sbidy/wiz_light.git„) a vybrat kategorii „Integrace“. Následně restartovat HA. Pokud se v průběhu procesu objeví chyba konfigurace, tak pomocí „#“ dočasně zneplatněte veškeré řádky k WIZ v souboru „configuration.yaml“. Po restartu HA zase „#“ smažte a proveďte další restart HA. Toď vše.

  • Senzory pohybu – sonoff (ke koupi v ČR i na e-bay.com) na platformě ZIGBEE, protože mají mnohem menší nároky na elektřinu z baterie. K tomu je třeba tedy pořídit sonoff zigbee gate. Před integrací SONOFF do HA je třeba do HA integrovat HACS repozitář. Návod jak na to je zde. Moje nastavení v HA v sekci FILE EDITOR a souboru /config/configuration.yaml je zde. Je samozřejmě možné fashnout (vyměnit firmware) za alternativu – TASMOTA. Tím se ze zigbee brány stane lokální síťový prvek absolutně nezávislý na vzdálených serverech někde v Číně. Máte tedy vše pod kontrolou. Návod na flashnutí sonoff brány – videočlánek. Já mám tyto brány dvě. Jednu na originál firmware, protože chci např. u čidla teploty využívat hlasové pokyny google assistant. Naproti tomu všechna čidla pohybu, dveřní/okenní senzory, uzavírač kulového ventilu, senzor intenzity osvětlení mám na bráně s tasmotou, abych byl plně nezávislý a s nízkými odezvami. Jistá výhoda tasmoty je i v tom, že je to otevřená platforma a tak jsem k této zigbee bráně bez problémů napároval i čidla intenzity osvětlení od XIAOMI, což na původním firmware nelze dosáhnout. Těmito čidly jsem definitivně upustil od podmínek PŘED a PO ZÁPADU SLUNCE, protože i přes den může klesnout úroveň světla v domácnosti. Například při deštivém počasí.

  • Smart zásuvky 220V IMMAX naštěstí také běží na platformě TUYA, takže je lze integrovat do mobilní aplikace TUYA a tím pádem se načtou i do integrace TUYA v HA. V HA máme na výběr dvě možné integrace. Buď TUYA nebo TUYA LOCAL. První načte zařízení z cloudu a je možné koncová smart zařízení ovládat z mobilní aplikace, z HA či z Google Home třeba hlasovými povely. Ať se zařízení ovládá odkudkoli, všechny aplikace ihned registrují a indikují aktuální stav zařízení. Pokud však chceme být nezávislí na cizím vzdáleném serveru, pak můžeme sáhnout v HA po integraci TUYA LOCAL. Zde můžeme integrovat na TUYA platformě běžící zařízení čistě lokálně. K tomu je třeba si zaregistrovat účet na stránce společnosti TUYA, založit free projekt a ten propojit s mobilní aplikací. V sekci CLOUD-API EXPLORER pak na záložce „Get device details“ po zadání ID smart zařízení získáme „Local Key„, který je nezbytný pro lokální integraci do HA. Nelze však mít v HA obě integrace. Buď máme lokální nebo cloudovou! Pokud se rozhodneme pro lokální integraci, pak entita v HA nezaznamená změnu stavu koncového smart zařízení v případě, kdy např. rozsvítíme smart žárovku z mobilní aplikace, či hlasovým povelem z Google Home. Ale to je zřejmé.


  • Automatické zálohování HA. Automatizace zde a konfigurace souboru /config/configuration.yaml zde.

  • Automatizace – HLASOVÁ NOTIFIKACE Google asistenta po určité události (otevření garážových vrat, či branky do předzahrádky, odkud Vám před časem ukradli jízdní kolo, jako třeba mě. Automatizace zde a konfigurace souboru /config/configuration.yaml zde. Pokud máte smart TV a IP kameru, tak lze automatizaci vymazlit ještě víc – po hlasové notifikaci otevření branky se začne streamovat obraz IP kamery na TV a po uplynutí nastaveného časového limitu se stream ukončí a TV začne opět přehrávat z posledního zdroje před spuštěním automatizace. V blízké době zamýšlím k danému účelu využít smart domovní zvonek s kamerou. Podmínkou je, že kamera musí vysílat RTSP video stream.

  • Automatizace rozsvícení světla při pohybu, v době mezi východem a západem slunce, doba svícení a následné zhasnutí. Pozor na správnou definici podmínky. Stačí jen jedna automatizace s využitím vazební podmínky „OR“ – viz. nastavení. Také je třeba dát pozor na případné nastavení offsetů.

1/ kladná hodnota offsetu vždy znamená prodlevu PO dané události (platné pro obě podmínky – jak pro „po západu“ tak pro „před východem“)

2/ záporná hodnota offsetu vždy znamená prodlevu PŘED danou událostí (platné pro obě podmínky – jak pro „po západu“ tak pro „před východem“)

3/ offsety je třeba zadávat v časovém formátu – tedy např. 30 minut před západem slunce jako: „-00:30:00“. V případě, kdy by bylo zadáno „-30“, pak by to znamenalo 30 sekund před západem slunce.


  • Automatizace, která při UDÁLOSTI přepne výchozí dashboard na jiný, na kterém je např. obraz z IP kamery přes celou nástěnku (panel) a po určitém čase opět přepne na výchozí dashboard (původní ANJ zdroj):

1/ stáhneme složku „browser_mod“ (samorozbalovací archiv) a tuto nakopírujeme do složky do složky „custom_components“, která je ve složce „config“ na root Home Assistenta

2/ následně upravit – přidat do „configuration.yaml“: „browser_mod:“ (bez uvozovek)

3/ Restart Home Assistant

4/ V roletě „zavolat službu“ v HA nyní nalezneme NOVÉ SLUŽBY. Vybereme „browser_mod.navigate“ a do „Servis data“ napíšeme: „navigation_path: /lovelace/3“, přičemž poslední číslo je číslo dashboardu, který chceme nahodit na obrazovku. Následně zavoláme další službu „delay“ a nastavíme si čas zobrazení daného dashboardu. Následně zopakujeme službu „browser_mod.navigate“, přičemž upravíme číslo na výchozí dashboard. Pokud chceme, aby tato automatizace pracovala jen na vybraném zařízení, např. na nástěnném tabletu, tak do „Servis data“ přidáme ID tabletu:

service: browser_mod.navigate
data:
  navigation_path: /lovelace/1
  deviceID:
    - ded3b4dc-abedd098

Pozor na deviceID !!! Nejsnadnější cesta zjištění tohoto parametru se zdá být přes vytvoření nové automatizace, kde do AKCE vybereme DEVICE, z rolety vybereme zamýšlený tablet a pak přepneme kartu do stavu „Edit in YAML“, kde lze vidět parametr „device_id“. Jenže to není on! Skutečné „deviceID“ zjistíme pouze v sekci DEVELOPER TOOLS v levém menu HA. Hned na první záložce „STATES“ jsou vypsány všechny entity a mezi nimi je třeba najít zmíněný tablet. Já jsem použil „HLEDÁNÍ NA STRÁNCE“ jména výrobce tabletu UMAX.


Sekce – DASHBOARD (lovelace)

  • Úprava dashboardu – změna rozměrů entit, drag and drop přesuny prvků
    Návod na instalaci – github.com
  • Nutno podotknout, že jsem výše uvedený CUSTOM GRID VIEW opustil. Dashboard s touto úpravou nebylo možné zobrazit na mobilu a i úpravy rozměrů prvků bylo možné provádět jen v omezené míře. Daleko universálnější postup pro tvorbu účelného a i pěkného dashboardu je využít standardního prvku „GRID“. Když se doplní pěknými animovanými tlačítky – „Custom – button card“ (HACS-Integrations-Frontend), tak není co řešit

    Custom Button Card Part1: Animate HA Dashboard Lovelace Icons – Spin/Rotate/Flash

    Custom Button Card Part2: HA Icons: Fonts, Weights, Backgrounds and Glows

2021.09.23 Přidání / namontování sdílených složek SYNOLOGY do HA pro ukládání záznámů z IP kamer

POZOR – důležité hned na začátek – nutná kontrola nastavení SYNOLOGY – zaškrtnout ve Win/Mac/NFS „Povolit SMB 2 a Large MTU“. Tím, že je toto odškrtlé sdílení automaticky funguje na SMB 1, ale SMB 2 je rychlejší. Nejnovější je však SMB 3, které můj starý Synology nemá / nepodporuje. A právě SMB 3 je defaultně používané v syntaxi mount. Takže když má Váš NAS server nižší SMB, tak musí být syntaxe mout rozšířena takto:

1/ když JE na mém Synology zaškrtlé „Povolit SMB 2 a Large MTU“
mount -t cifs //192.168.0.10/music -o username=admin,password=XXX,vers=2.0 /media/music

2/ když NENÍ na mém Synology zaškrtlé „Povolit SMB 2 a Large MTU“
mount -t cifs //192.168.0.10/music -o username=admin,password=XXX,vers=1.0 /media/music

POZOR – POZOR – POZOR – šílená věc:
Pokud se příkaz mount spustí přes add-on TERMINÁL SSH, tak se vykoná jen na půl !!! Po přihlášení na IP Home Assistant 192.168.0.XXX přes WinSCP je vidět, že k namontování síťové složky na naši složku v HA došlo – ovšem z prostředí HA vidíš složku STÁLE PRÁZDNOU !!! To je proto, že příkaz se provádí mimo datové kontejnery HA !!! Je nutné příkaz MOUNT vložit do „configuration.yaml“ – viz. níže. Pojďme ale postupně.

NUTNÝ POSTUP – KROK ZA KROKEM
1/ úprava „configuration.yaml“ – pokud v souboru máme „default_config:“, tak neděláme žádné čachry s přidáváním „média_dirs:“ Nic jako:
homeassistant:
     media_dirs:
           media: /media
Montované složky montujeme vždy uvnitř defaultní složky v HA = MEDIA !!! Jakýkoli jiný postup vede k neočekávaným chybám a nestabilními provozu !!!

2/ úprava „configuration.yaml“ – připravíme si shell příkazy:
shell_command:
vytvor_slozku_music: mkdir -p /media/music
vytvor_slozku_video: mkdir -p /media/video
mount_nas_music_folder_smb2: mount -t cifs //192.168.0.10/music -o username=admin,password=XXX,vers=2.0 /media/music
mount_nas_video_folder_smb2: mount -t cifs //192.168.0.10/video -o username=admin,password=XXX,vers=2.0 /media/video

3/ restart Home Assistant
4/ v HA jít do menu „Vývojářské nástroje“ – „Služby“ – a spustit jeden shell_command po druhém
5/ v HA se ve složce „Prohlížeč médií“ objeví složky „music“ a „video“ s namontovanými podsložkami z NAS Serveru (Synology). Můžeme si ověřit i pomocí WinSCP. Jen pozor – chvilku to trvá, než se vše projeví.
6/ vyřešíme automatické montování sdílených složek ze Synology po startu / restartu Home Assistatn – viz níže pokus A/ a finální řešení B/:

A/
TOTO SE ZATÍM NIJAK V REÁLU NEPROJEVUJE:
Aby se to namontovalo automaticky po spuštění / restartu HOME ASSISTANT, tak je třeba:

1/ připojit se ke 192.168.0.10 přes WinSCP
2/ vložit do /etc/fstab – „//192.168.0.10/music /media/music cifs username=admin,password=XXX,vers=2.0,cache=strict 0 0“ – pro případ 1/ výše
„//192.168.0.10/video /media/video cifs username=admin,password=XXX,vers=2.0,cache=strict 0 0“ – pro případ 1/ výše

nebo – „//192.168.0.10/music /media/music cifs username=admin,password=XXX,vers=1.0,cache=strict 0 0“ – pro případ 2/ výše

B/
PROTO ŘEŠÍM AUTOMATICKÉ NAMONTOVÁNÍ SDÍLENÝCH SLOŽEK PO STARTU / RESTARTU HA AUTOMATIZACÍ:

– id: ha_start_event
alias: HomeAssistant Start
trigger:
– event: start
platform: homeassistant
action:
– service: shell_command.mount_nas_music_folder_smb2
– service: shell_command.mount_nas_video_folder_smb2

nebo tedy
– service: shell_command.mount_nas_music_folder-smb1
– service: shell_command.mount_nas_video_folder-smb1

Tímto je vyřešeno nahrávání a prohlížení záznamů z kamery na Synology z prostředí Home Assistant.

Další otázkou je ale odstraňování souborů na Synology z prostředí Home Assistant. Řeším addonem FileBrowser

HA – Supervisor – FileBrowser – karta Nastavení:

ssl: ano – ZAŠKRTNOUT
certfile: fullchain.pem #ssl certificate – NECHAT JAK JE
keyfile: privkey.pem #sslkeyfile – NECHAT JAK JE
networkdisks: //192.168.0.10/music,//192.168.0.10/video
cifsusername: „username“ # optional, smb username, same for all smb shares – ADMIN
cifspassword: „password“ # optional, smb password, same for all smb shares) – XXX K SYNOLOGY
NoAuth: true/false #Remove password. Resets database when changed. – ZAŠKRTNOUT

FILEBROWSER NAMONTUJE SLOŽKY ZE SYNOLOGY DO „mnt“ SLOŽKY. Tam tedy uvidíš složku „music“ a „video“ i s obsahem na Synology a můžeš se soubory normálně pracovat – přejmenovávat, mazat, vytvářet nové apod. Toď vše. Good Luck.


Představení aplikace HOME ASSISTANT

Instalace HOME ASSISTANT

Vytváření vlastních prvků chytré domácnosti! ESPHome & HOME ASSISTANT

Instalace do VirtualBoxu na NB